سلام

فیلم زندگی خصوصی آقا و خانم میم از نظر من کار موفق به حساب نمی آید اما چون دراین فیلم آرک تایپ ها به خوبی نمایش داده شده است، این تحلیل را بر اساس بازیگران ارائه می دهم.

حمید فرخ نژاد: اصولا این بازیگر را در ژانر پوزیدونی ( خدای عواطف، خشم و کینه های عاطفی) وفق می بینم. غالب فیلم هایی که از ایشان دیده ام  در غالب پوزیدون بسیار زیبا ایفای نقش شده است. حمید فرخ نژاد در این فیلم در نقش پوزیدون شکاک وارد می شود و نکته جالب آن است که پوزیدون اگر با پرسفون ( الهه بی صورت و منعطف، الهه خرد زنانه) ازدواج کند، دچار دوگانگی در تصمیم گیری و شکاکیت می شود. در حقیقت از یک طرف تصمیم دارد او را درست پرورش دهد ( درست بر اساس آنچه خود تشخیص می دهد) و از طرف دیگر به کوچکترین رفتار او مشکوک می شود و شیرجه در گردآب روان حوزه پوزیدون میزند.

مهتاب کرامتی: پرسفون در نقش ایشان بسیار زیبا تعریف می گردد. ترس از معرفی، شکل گرفتن بر اساس الگوی مطلوب همسر، همراهی در حوزه کار، فرا گرفتن سریع اصطلاحات کاری، و منفعل بودن در هنگام تصمیم گیری نشانه های بازی پرسفونی است. البته گمان می کنم نوع بازیگری ایشان بر گرفته از این آرک تایپ باشد.

 

ابراهیم حاتمی کیا: ایشان دقیقا شخصیت ترکیبی خودش در حوزه کار را بازی کرده است. هرمس ( خدای سخنوری و فصاحت) و زئوس (خدای خدایان و خدای قدرت و ثروت) با چاشنی اندکی آرس ( خدای جنگ و جنگ آوری و مرام و معرفت).

نوع بیان حاتمی کیا، نوع استدلال ها و راحتی در بازی چشمها از نشانه های هرمس است. 

نوع تصمیم گیری و قاطعیت در رفتار از نشانه های زئوس در شخصیت پردازی ایشان است.

و چاشنی آرس را برای این مطرح کردم که ایشان با آرس خود وارد عرصه هنر می شود و به زیبایی چاشنی این آرک تایپ را نشان می دهد.

حالا وقت آن است که اگر از ساخت فیلم لذت نبردید، لااقل از تحلیل آرک تایپها استفاده کنید. :)